ObrazokArchivClankovOK

Jesenný venček ?

Aj tento rok ste nás pri jesennom snívaní prekvapili nádhernými výtvormi z plodov našej prírody. Vybrať tie naj nebolo vôbec jednoduché. Všímali sme si originalitu, prevedenie, ale aj použité materiály. Naša porota zasadla a po dlhých diskusiách vybrala venčeky, ktoré spĺňali všetky zadané kritériá. Vyhrať nemohol každý, preto nebuďte smutní, ak ste to tento rok neboli vy. Veľmi si vážime, že ste sa do súťaže zapojili a nech je vám odmenou, že venček vám bude zdobiť váš domov.
Ale… aby sme vás už nenapínali…tento ročník jesenného snívania sme sa rozhodli odmeniť: Nikolku Ogurekovú, Nelku Mudroňovú a Stellku Milanovú, gratulujeme. ?

Bez cukru ❌?

Týždeň zdravej výživy - Hovorme o jedle sme ukončili témou - Bez cukru ? ❌.

Žiaci si dnes vychutnali desiatu bez svojich obľúbených sladkostí a aj typický sladký piatkový obed sme vymenili za slaný. Aby ale nebol deficit cukru taký veľký ?, žiačky tretieho ročníka opäť ponúkali ostatných žiakov sladkými jabĺčkami ? zo školskej záhrady. Žiaci 5., 6. a 7. ročníka počas týždňa skúmali koľko cukru sa nachádza v sladených nápojoch a vytvorili informačnú tabuľu, ktorá bude umiestnená v škole a bude nám pripomínať, aby sme sa zamysleli nad tým, aké potraviny konzumujeme, a čo všetko môžu obsahovať.

Ďakujeme žiakom, učiteľom aj rodičom za spoluprácu pri jednotlivých aktivitách a dúfame, že uplynulý týždeň a informácie, ktoré sme sa počas neho dozvedeli, nám pomôžu k zdravšiemu životnému štýlu a stravovaniu ???‍♂️. ?

Domáce produkty ??

Štvrtkovou témou v týždni zdravej výživy - Hovorme o jedle boli Domáce produkty ??. Rozprávali sme sa o tom, ktoré potraviny si dokážeme vypestovať, vychovať, vyprodukovať sami doma ???. Zamysleli sme sa nad tým, odkiaľ pochádza naše jedlo, a prečo je dobré kupovať najmä slovenské výrobky. Cez veľkú prestávku žiačky tretieho ročníka ponúkali starších žiakov jabĺčkami zo školskej záhrady ?. Keďže na dedine veľa potravín nielen sami pestujeme, ale aj chováme rôzne zvieratá, mladší žiaci v rámci vychádzky navštívili pár hospodárskych dvorov a ????.

Tešíme sa na zajtrajší deň, ktorý si dúfame opäť vychutnáme, tentokrát BEZ CUKRU ? ?

Voda - základ zdravia ?

Streda v rámci týždňa zdravej výživy - Hovorme o jedle sa niesla v duchu témy: Voda ? - základ zdravia. Ráno sme si vypočuli rozhlasovú reláciu o tom, prečo je voda pre nás dôležitá a prečo je dobré zaradiť do pitného režimu čistú vodu ✔️ namiesto sladených nápojov ✖️. V triedach boli počas dňa umiestnené krčahy s vodou, ktoré slúžili pre žiakov na doplnenie vody do fliaš a na to, aby sme nezabudli na pravidelný pitný režim ?.

Žiaci 1. a 4. ročníka navštívili počas vychádzky ? prameň pri Markuške a Lúčanský vodopád, pri ktorom si vychutnali aj hry v jesennej prírode ?? ?

Plody našej záhrady ??

Dnes sa v škole uskutočnil druhý deň týždňa zdravej výživy na tému - Hovorme o jedle. Utorok bol zameraný na - Plody našej záhrady ???. Rozprávali sme sa o ovocí a zelenine, ktoré zbierame na jeseň a o ich účinkoch na naše zdravie. Cez veľkú prestávku sme ochutnali ovocie a zeleninu z našich záhrad, ktoré priniesli žiaci prvého stupňa a pani kuchárky nám ich pokrájali a naarandžovali. Jabĺčka sme zaniesli aj do krmelca pre srnky.

Žiaci druhého stupňa sa zapojili do sútaže 'Očami gurmána' a nafotili zaujímavé fotky potravín. Zajtra nás čaká téma - Voda - základ zdravia ?. Preto nezabudnime na pitný režim s NESLADENÝM nápojom ???

Zdravší chlebík ?

Počas celého týždňa prebieha na našej škole týždeň zdravej výživy - Hovorme o jedle, ktorý sme v pondelok začali témou: Zdravší chlebík ?. Žiaci si na desiatu priniesli celozrnné pečivo a niektorí aj doma upečený chlieb. Pečivo nezabudli doplniť zeleninou a ovocím ???.

V 3.A si žiaci vďaka pani Petre Mihokovej vyskúšali zamiesiť cesto na kvaskový chlebík a dozvedeli sa o výhodách kváskovania. Poslednú hodinu sme strávili pobytom na čerstvom vzduchu. Využili sme krásne jesenné počasie na pohyb vonku a púšťanie šarkanov ?? Tešíme sa na ďalší deň! ? ?

Deň zvierat ?

Dnešný deň patril v 6. triede zvieratkám, pretože sme tento týždeň - 4. októbra - oslávili medzinárodný deň zvierat. Keďže zvieratiek nikdy nie je dosť, mali sme na návšteve zajačika (Hermelín), škrečka a mačiatko Lili. Zvieratká sme v skupinách preskúmali, zistili sme aké sú ich stravovacie návyky, koľko majú mláďatiek a do akej výšky a šírky ich dokážeme vykŕmiť. Skupinky si zmerali sily v zvieracom vedomostnom kvíze a dosýtosti  vyhladkali všetkých návštevníkov. ? https://photos.app.goo.gl/DqMKECNuidaF6c3A9

Exkurzia - včely ?

V utorok 21. júna 2022 naši prváci a tretiaci využili nádherný slnečný deň a v rámci vyučovania sa zúčastnili exkurzie ku včielkam. Druháci a piataci sa na podobný zážitok tešia vo štvrtok. Ďakujeme Mihokovcom, že deťom umožnili takého zážitkové vzdelávanie a boli im sprievodcami včelím kráľovstvom ? ?

Výlet 1. - 3. roč.

17. júna boli prváci, druháci a tretiaci na školskom výlete v Jánskej doline uprostred Nízkych Tatier. Navštívili Stanišovskú jaskyňu, kde im sprievodca urobil zaujímavý a vtipný výklad. V mincovni si vyskúšali razenie mincí a ohýbanie železa v kováčskej dielni. Park miniatúr ich zaujal kultúrnymi pamiatkami Slovenska, chlapcov najmä historickou železnicou. Nechýbal ani nákup suvenírov a šťastný návrat domov. ?

OBN inak

V druhom polroku sme sa na hodinách občianskej náuky vo 8. ročníku venovali právu. Na záver sme pozvali na návštevu pani advokátku. Naši ôsmaci ju zahrnuli zvedavými otázkami, na ktoré im ochotne odpovedala a snažila sa priblížiť svoju prácu. Keďže k nám prišla priamo zo súdneho pojednávania, priniesla ukázať aj advokátsky talár, ktorý si ochotne vyskúšali Miško a Miška?

Pokračovať v čítaní

Deň detí

Deň detí. Tento rok sme mohli opäť naplno osláviť sviatok všetkých detí tak, ako sme boli zvyknutí po iné roky. Počasie, nás ráno trochu pohnevalo ☔, ale našťastie sa rýchlo umúdrilo a nepokazilo športové turnaje, v ktorých si zmerali sily družstvá zložené zo starších žiakov. Naši najmladší doobedie strávili hraním spoločenských hier. Potom na deti čakalo prekvapenie v podobe filmu v kine Kúpeľného domu Choč, kde si pozreli rozprávku „Minna a továreň na sny“. Deň sme zakončili fajnovým gulášikom a sladkou odmenou, ktorú deti dostali od svojich učiteľov a taktiež od pána starostu za čo mu touto cestou v mene všetkých detí veľmi pekne ďakujeme ? ?

Plavecký výcvik

V týždni od 20. do 24. mája 2022 žiaci 4. ročníka absolvovali základný plavecký kurz. Konal sa v priestoroch krytej plavárne v Ružomberku pod vedením skúsených inštruktorov plávania. Deti boli rozdelené do dvoch družstiev a počas celého týždňa zlepšovali svoje plavecké zručnosti. Každý sa snažil a robil pokroky vlastným tempom. Najdôležitejšia bola radosť detí z pobytu vo vode, čo bolo na ich tvárach aj vidieť. Žiaci boli disciplinovaní, snaživí a každý urobil veľa práce, za čo dostali pochvalu aj od pánov inštruktorov. Na konci každý získal "mokré vysvedčenie" a malú odmenu. ? ?

Exkurzia v múzeu 7.A

Žiaci siedmeho ročníka 12. mája 2022 navštívili Liptovské múzeum v Ružomberku. Absolvovali vzdelávací program REMESLO MÁ ZLATÉ DNO, kde im boli vysvetlené pojmy ako remeslo, remeselná výroba, remeselník, cechy, hierarchia cechov. Žiaci sa snažili uhádnuť, čo sú, čo obsahovali a na čo slúžili cechové artikuly, cechové truhlice, feruľa a podobne. Prostredníctvom fotografií sa oboznámili s niektorými pracovnými nástrojmi remeselníkov a inými zbierkovými predmetmi. V závere teoretickej časti vyplňovali kvízové otázky. V praktická časť programu bola zameraná na prácu s kožou, kde sa snažili vyrobiť svoj majstrovský kúsok.

Pokračovať v čítaní

Strečnianske schody

Vo štvrtok 12. mája 2022 nás naše žiačky, Eliška S. a Vaneska G. (žiačky 8. ročníka) reprezentovali na bežeckej súťaži Beh do Strečianských hradných schodov. Dievčatám ďakujeme za reprezentáciu a tiež za odhodlanie a snahu dosiahnuť čo najlepšie výsledky (Vo veľmi veľkej konkurencii sa umiestnili na 15. a 23. mieste) ?

Múzeum výroby papiera

V stredu 11. mája sa štvrtáci vybrali na exkurziu do Múzea ručnej výroby papiera v Ludrovej. Niečo už vedeli, keďže v čítanke si o tom prečítali poučný článok, ale v múzeu sa dozvedeli ďalšie zaujímavosti. Vedeli ste, že papier je možné vyrobiť z konope, rebarbory, či dokonca slonieho trusu? A že aj na Slovensku máme knihu, ktorá nie je väčšia ako malý koláčik? Pozreli si aj hasičské auto staré takmer 120 rokov. Každý si vyrobil ručne svoj papier, kúpil malý suvenír a spokojní sa vrátili do školy ?

Slávik Slovenska

Slávik Slovenska je charizmatické podujatie, ktoré má svoju neopakovateľnú atmosféru. Tú vytvárajú talentovaní speváci verní interpretácii slovenskej ľudovej piesni. V okresnom kole súťaže porotu zaujala svojim vystúpením Michaela H. (8.A), ktorej bol udelený diplom za interpretáciu piesne Keby som ja bola. Srdečne blahoželáme.

Dejepisná exkurzia

Dňa 29. apríla 2022 sa naši ôsmaci zúčastnili dejepisnej exkurzie v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Sprevádzal ich skvelý lektor, ktorý im zážitkovou formou priblížil nielen dejiny mesta Liptovský Mikuláš, súdny proces s Jánošíkom, ale i osobnosť liptovského rodáka Janka Kráľa, divného Janka. Práve 24. apríla 2022 uplynulo 200. výročie od narodenia tohto najrevolučnejšieho básnika štúrovcov. Fotogaléria

Pokračovať v čítaní

DOD Hasiči ?

Dňa 3. mája 2022 sa žiaci 2. ročníka zúčastnili Dňa otvorených dverí v Hasičskej stanici Ružomberok. Deti sa oboznámili s dôležitou a náročnou prácou hasičov, videli ich zariadenie a techniku. Vyskúšali si hasičskú prilbu a tiež aké to je hasiť so skutočnou hasičskou hadicou či sedieť v hasičskom aute. Žiaci si pozreli aj výstavu výtvarných diel žiakov základných škôl  s tematikou hasičských a záchranárskych prác.

Nakoniec sme sa presunuli do centra mesta a keďže nám prialo počasie, strávili sme čas na zmrzline a v Hýrošovom parku na preliezkach. Tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity a výlety! ? Fotogaléria

© 2022

Keď navštívite našu webovú stránku, ak nám dáte súhlas, použijeme súbory cookie, ktoré nám umožnia zhromažďovať údaje pre súhrnné štatistiky a zapamätanie si Vašej voľby pre budúce návštevy. Ak si to neželáte, použijeme súbory cookie iba na zapamätanie si Vašej voľby pre budúce návštevy (nevyhnutné súbory cookie). Ak nevyberiete žiadnu z týchto dvoch možností, nebudú nasadené žiadne súbor cookie, ale banner sa znova zobrazí pri každom vstupe na našu stránku.