ObrazokArchivClankovOK

Exkurzia - Banská Štiavnica

V stredu 09.10.2019 sme ešte rozospatí (bolo poriadne zavčasu) vyrazili na výlet do Banskej Štiavnice. Najprv nás čakalo sfáranie do bane Bartolomej, čo ale nebolo len tak. Absolvovali sme krátku inštruktáž v priestoroch, kde sa v minulosti ráno stretávali baníci, aby sa zapísali do práce. Potom sme sa vystrojili prilbami, pláštenkami a baníckou baterkou a boli sme pripravení na sfáranie do samotnej bane. Dostali sme sa do druhého obzoru, čo bolo zhruba 52 metrov pod povrchom. Chlad, vlhkosť a tma sa stali skoro na hodinu a pol našimi spoločníkmi, no zvládli sme to statočne. Nik sa nestratil ani nebál. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí zo života baníkov, videli sme ako sa vyvíjali technológie od minulosti, až po súčasnosť a zistili sme ako sa máme dobre, lebo kedysi by sme už v 12 rokoch boli súci na prácu v bani.

Po úspešnom vyfáraní sme si pozreli historické centrum mesta a minuli sme všetky peniažky na suveníry. Čakala nás posledná zastávka (na tú sa tešili najviac pani učiteľky, ale rýchlo sme aj my zistili prečo) Základná škola Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach.  Viacerí sme po návšteve tejto školy, ktorá ako jediná na svete vyučuje ako predmet sokoliarstvo, chceli okamžite zostať alebo minimálne všetky zvieratká presťahovať k nám na Lúčky. Areálom školy nás sprevádzala naša rovesníčka piatačka Lucka, ktorá nám dovolila nakŕmiť obrovské papagáje piškótami, videli sme krokodíly, korytnačky, najmenšie opičky na svete, leguána  Filipa, sovičky, a všelijaké dravce, o ktorých nám Lucka porozprávala veľa zaujímavostí. Pohladkali sme koníky, prešli sa francúzkou levanduľovou záhradou, kukli sme japonské anglické jazierka a obdivovali živú stenu s tisíckami rastlín. Žiaci tejto školy si pre nás pripravili úžasnú show s dravcami, kde ukázali svoju šikovnosť pri práci s nimi. Najlepším zážitkom bolo, keď  sme ležali na zemi a ponad nás (úplne nízko) lietal dravec. Plní zážitkov sme v autobuse konečne stíchli a niektorí dokonca zaspali. Ale iba na chvíľku, aby si pani učiteľky náhodou nezvykli 😋. 📷

© 2018

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.